Czym jesteś zainteresowany?

PolecamGołębie Pocztowe - Najlepszy Portal O Gołębiach
GOŁĘBNIK OGRODOWY
Przystępując do budowy gołębnika musimy najpierw zdecydować się, jaką rasę gołębi chcemy hodować czy gołębie lotne, które mogą swobodnie latać czy gołębie, które mogą być tylko pod wolierą. Należy zastanowić się, nad miejscem pod budowę gołębnika, oraz jakimi dysponujemy środkami finansowymi i technicznymi. Doświadczony hodowca wie, że warunkiem osiągnięcia dobrych rezultatów w hodowli jest zapewnienie ptakom odpowiedniego gołębnika. Gołębnik powinien być suchy, dobrze doświetlony, przewietrzany, ale bez przeciągów. W lecie nie może się zbytnio nagrzewać, a zimą chronić ptaki przed silnymi mrozami.
Projektując gołębnik należy przestrzegać następujących zasad:
1. W jednym gołębniku nie powinno zamieszkiwać więcej niż 20 par gołębi
2. Na jedną parę gołębi potrzeba od 0,5 do 0.8 m2 powierzchni . Jeżeli projektujemy gołębnik mały, przyjmujemy normę większą i odwrotnie.
3. Jeżeli budujemy jeden gołębnik, to powinien być tak zaprojektowany, że po zakończeniu łęgów możemy go podzielić na dwie części, aby oddzielić gołębie różnych płci.
4. Powierzchnia okien w gołębniku powinna stanowić 1/6 do 1/8 powierzchni podłogi. Powinny być umieszczone w miarę nisko, aby podłoga była dobrze oświetlona. Okna umieszcza się w południowo wschodniej lub wschodniej stronie budynku.
5. Każdej parze gołębi trzeba przydzielić jedną cele gniazdową o wymiarach dostosowanych do rasy gołębi, orientacyjnie: długość 80 - 100 cm, szerokość 35 - 40 cm, wysokość 40 - 55 cm, oraz przewidzieć co najmniej dwie cele rezerwowe na 10 para.
6. Wysokość gołębnika nie powinna przekraczać 220 cm. 7. Wentylacja w gołębniku powinna być tak rozwiązana, aby krążące powietrze nie powodowało przeciągów.
GOŁĘBNIK OGRODOWY
Rozmiar: 49827 bajtów

Przedstawiony na rysunku gołębnik ogrodowy składa się z trzech niezależnych gołębników rozpłodowych z wolierami i pomieszczenia gospodarczego. Gołębnik nr 1 i 2 przeznaczony jest dla gołębi korzystających tylko z woliery, a gołębnik nr 3 dla gołębi lotnych mogących przebywać pod wolierą, oraz swobodnie latać.
Podłoga gołębnika została wykonana z betonu grubości 10 cm, na którym położono folie izolacyjną i płytę wiórową. Wykonanie podłogi z betonu, umożliwiło przytwierdzeni do niej konstrukcji szkieletowej ścian. Folia izolacyjna zabezpiecza płytę wiórową przed wchłanianiem wilgoci z podłoża.
Ściany stanowi konstrukcja szkieletowa wykonana z krawędziaków 60 x 60 mm, do której są przykręcone od strony zewnętrznej płyty wiórowe OSB wodoodporne grubości 15 mm, a od wewnątrz zwykła płyta wiórowa grubości 18 mm pomalowana na biało wapnem ( rys. 2).Wszystkie złącz płyt i szpary zostały wypełnione silikonem, aby uniemożliwić gromadzenie się w tych szparach insektom. Pomimo, ze płyta OSB jest wodoodporna została obłożona tynkiem akrylowym. Przestrzeń pomiędzy płytami jest wypełniona wełną izolacyjną, co sprawi, że latem gołębnik nie będzie się tak mocno nagrzewał, a zimą ptakom będzie cieplej.
Dach gołębnika został pokryty blachą falistą lakierowaną. Blacha spoczywa na łatach, a łaty na belkach drewnianych o przekroju 80 x 120 mm. Do belek od dołu są przykręcone płyty wiórowe grubości 18 mm pomalowane na biało wapnem. Przestrzeń pomiędzy blachą, a płytą wiórową został wypełniona wełną izolacyjną. Pod blachą na wełnie izolacyjnej jest położona folia, która zabezpiecz wełnę i płytę wiórową przed zawilgoceniem podczas skraplania się pary na spodzie blachy. Aby dobrze doświetlić poszczególne gołębniki w dachu umieszczono świetliki zastępując 60 cm pasek blachy płytą falistą z przezroczystego tworzywa. Woda z dachu odbierana jest przez rynny i odprowadzona do systemu drenów.
Okna o szerokości 90 cm i wysokości 60 cm i otwory wylotowe z gołębnika zostały umieszczone od strony południowo wschodniej. Szyby osadzone są w prowadnicach (rys. 3) od strony wewnętrznej gołębnika, co umożliwia ich przesuwanie i wietrzenie gołębnika. Od zewnątrz otwory okienne zabezpieczone są siatką, aby gołębie przez te otwory nie wychodziły z gołębnika. W okresie letnim szyby są demontowane a w otworach okiennych pozostaje tylko siatka. Otwory wylotowe są zamykane przy pomocy przesuwanej osłony.
Instalacje. Gołębnik został wyposażony w instalacje elektryczną, która umożliwia jego oświetlenie i zimą podłączenie podgrzewaczy wody w poidełkach. Wentylacja gołębnika odbywa się przez otwory wylotowe dla gołębi, okna i kratki wentylacyjne umieszczone pod sufitem i zabezpieczone siatką przed szkodnikami. Do pomieszczenia gospodarczego doprowadzona jest woda.
Wyposażenie. Każdy z gołębników jest wyposażony w regały gniazdowe, spoczynkowe i siodełka. Z konstrukcją regałów gniazdowych i spoczynkowych można zapoznać się w wydaniach 1 - 5 "GOŁĘBNIKA" z 2005 roku. Przy gołębniku znajduje się obszerne pomieszczenie gospodarcze wyposażone w 4 skrzynie na ziarno, każda z nich pomieści ok. 60 kg ziarna. Takie magazynowanie karmy gwarantuje, że nie dostaną się do niego gryzonie. Nad skrzyniami zawieszone są szafki, które służą do przechowywania lekarstw (tylko tych, które nie wymagają specjalnych warunków przechowywania), witamin i innych przedmiotów przydatnych w hodowli. Na szafkach stojących, w których przechowywane są miski lęgowe ustawiono klatki wystawowe, które służą do przygotowania gołębi do wystaw, można w nich gołębie łączyć w pary, i izolatka gdzie można umieścić chorego gołębia.
 

NOWE FORUM O GOŁĘBIACH

Z wielką radością informuje wszystkich hodowców gołębi o uruchomieniu nowego Forum o gołębiach. Zachętam wszystkich fanów gołębi do rejestracji oraz udziału w rozmowie na forum. Na forum dowiesz się wszechstronnych informacji na temat hodowli gołębi pocztowych, budowy gołębników itp.Filmy o gołębiach

Interesujesz sie gołębiami i chciałbyś poprawić lotowania swoich gołębi, spowodować, że Twoje gołębie pocztowe staną się silniejsze? Zobacz nowe filmy o gołębiach na, których pokazane są gołębniki oraz najnowsze techniki chowu. Zachęcamy do ich obejrzenia. Stanowią one ciekawą dokumentacje dla każdego gołębiarza!


Loty Gołębi pocztowych

Jeżeli chciałbyś, aby Twój gołąb woził udział w darmowych lotach gołębi pocztowych zgłoś się do nas. Regularnie organizujemy loty z Niemiec.